SWOS Scene: WWW.SENSIMAN.NET, Sensible Manager (SM) - manager SWOS on-line; 10 lig, gramy od 2000 roku!
Languages: pl

Jak grać Online ?

Aktualna wersja poradnika:

Zgłoszenia do Ligi Polskiej:

Kanał IRC do komunikowania się:

 

1. Ściągnij Sensible Soccer Online (Emulowana Wersja Amigowa), klienta IRC (mIRC) i dokonaj ustawień


Aby móc komunikować się, znajdować innych graczy chętnych do rozegrania meczu, bądź aby zaczerpnąć pomocy, należy zaoptrzyć się w program, tzw klient irc. Podajemy link do skonfigurowanego programu mIRC (który jest już ustawiony aby łaczył się z opodiednimi kanałami). Link do skonfigurowanego klienta mIRC. Należy ściągnąć ten plik: mIRC (1,0 MB)

Link do Amiga SWOS 96/97. Należy ściągnąć ten plik: Amiga SWOS 96/97 (3,5 MB)
Po zainstalowaniu uruchom najpierw plik update.exe w celu zaktualizowania dysku z taktykami save.adf (0,85 MB)
Następnie włącz WinUAExp.exe
Podstawowa zasada to żeby nic nie zmieniać w jej ustawieniach. Rozdzielczość, itd muszą być takie same u obu graczy. W przeciwnym razie wystąpi tzw: desynchro (dalsza gra będzie wówczas niemożliwa).

Należy wybrać zakładkę Kaillera, a następnie kliknąć w Launch Kaillera.

Teraz przejdź do zakładek znajdujących się na górze. Najważniejsze to: All servers i Recent. Będąc w zakładce "All servers" możesz wybrać opcje "Refresh list". Zaczną pojawiać się aktualnie dostępnie serwery.
Serwery na których można grać powinny mieć ping mniejszy niż 100ms. Adresy aktulanie najlepszych serwerów dowiesz się na irc: #sensible.pl.
W zakładce Recent znajdują sie serwery na których byłeś ostatnio. Jak już będziesz miał za sobą pierwsze gry, to właśnie z tej zakladki będziesz korzystać.
Na dole z lewej strony wpisujemy nick. Na dole z prawej strony należy zmienić Connection type z GOOD na LAN.

 

2. Połączenie z serwerem i ustawienie gryPozostaje już tylko połączyć sie z serwerem. Jeśli znamy IP klikamy na Enter IP i wpisujemy na przykład jeden z poniższych:

arena.swos.info:22222
aep-emu.de:27888


Następnie do wyboru: albo samemu założyć nową grę, albo dołączyć do gry przeciwnika. Załóżmy, że tworzymy grę naciskamy Create game -> S -> SWOS @ SensibleSoccer.de v1.01

Po naciśnięciu mamy stworzoną grę, wystarczy tylko poczekać na przeciwnika z którym umawiamy się na grę poprzez kanał irc: #sensible.pl bądź #sensible lub #swos.pl. Gdy już przeciwnik dołączy pozostaje tylko wcisnąć Start game.
Na samym początku naciśnij klawisz F1 czyli SWOS 96/97. Następnie CTRL aby pominąć intro gry. Do komunikacji między przeciwnikiem służy F11 tzw "Chat".
Panuje zasada iż wybór wszystkich ustawień przeprowadza ten gracz który założył grę.

W menu głównym gry, należy wejść do Options i ustawić według w poniższego schematu:

Wybór drużyny. Wybieramy spośród Club Teams (drużyny klubowe), National Teams (drużyny narodowe) i Edited Custom Teams (wyedytowane drużyny). Wciąż tylko jeden gracz ustawia, więc musimy go poinformować o tym jaką drużyną chcemy grać. Można to zrobić na irc, ale lepiej użyć CHAT'u wbudowanego w grę.
Po wyborze drużyn, pojawi sie ekran taktyki. Tam już obaj gracze mogą ustalić swoje składy samodzielnie.

Czasem jeden z graczy nie może ruszać strzałkami przy wyborze taktyki. W tej sytuacji postępuje się tak: Wcisnać F12. Wybrać zakładkę Game and I/O ports, nacisnąć przycisk SWAP, zaakceptować poprzez OK.

Po ustawieniu składu wciskamy Play Sterowanie grą odbywa się poprzez strzałki oraz Ctrl (strzał/podanie). Przed rozpoczęciem gry wypada życzyć przeciwnkowi Have Fun (HF) czyli dobrej zabawy oraz Good Luck (GL) - powodzenia, lub po polsku: Dobrej gierki.

Gra online polega na wzajemnym zaufaniu i każda próba nadużywania tego zaufania będzie surowo karana włacznie z banem.

PRZYJEMNEJ GRY!

Gdyby jednak powyższy opis nie pomgół wystarczająco można spróbować jeszcze zaczerpnąć porad:

 

3. Jak zapisać się do Ligi ?

Należy zarejestrowac sie na stronie SensibleSoccer.de i następnie skontaktować się z szefem ligi.
Jeżeli masz problemy i chcesz wiedzieć jak zapisać się do ligi przeczytaj dalszą część artykułu na Rejestracja i zapis do ligi na ss.de.

Autor: Tomplus, Data: 26.06.2008