Historia Inna niż Wszystkie


Czyli opowieść o Sensible Soccer

Wszyscy wiemy jaką grą jest Sensible Soccer czy też jego następca Sensible World of Soccer. Jednak czy aby połowa z nas zna historię tej wspaniałej gierki ? Wydaje mi się, że nie, a jeśli nawet to miło będzie powspominać te stare dobre czasy. Wszystko zaczęło się w 1992 roku kiedy to na półkach sklepowych ( i bazarach ;) pojawił się on czyli...

SENSIBLE SOCCER (sezon 91/92)

To była prawdziwa rewolucja w świecie gier piłkarskich ! Gra zawierała prawdziwe składy, posiadała fantastyczną miodność, rewelacyjny i zarazem bardzo prosty system sterowania zawodnikami oraz prawdziwe turnieje czy imprezy piłkarskie. Do wyboru mieliśmy co prawda tylko drużyny z Europy, ale jak na tamte czasy było to i tak dużo, ponadto, w każdym momencie mogliśmy stworzyć swój zespół, więc tak naprawdę możliwości były ogromne. Ta gierka była wspaniała, rewelacyjna, genialna i po prostu zaje***** !!! :), a działała tylko na Amidze i Atari ST.

Intro Sensible Soccer 91/92

Taki obrazek towarzyszył nam przy ładowaniu się gierki Sensible Soccer 91/92, ehh to były piękne czasy...

SENSIBLE SOCCER v1.1 (92/93) European Chamipons

Tego można było się spodziewać ! Po sukcesie Sensible Soccera pojawił się jego następca, oznaczony numerkiem 1.1. Gra zawierała nowe składy, usprawniony został AI (lepsi bramkarze), wprowadzono zmiany w przepisach (bramkarz nie mógł łapać piłki do ręki), poprawiony został także system taktyk. Wszystkie te zmiany sprawiły, że Sensible stał się jeszcze lepszy ! Platformy na jakich działała gra to: Amiga, Atari ST, Mega Drive, Snes, PC.

Cover Sensible Soccer v1.1 (92/93) European Chamipons Intro Sensible Soccer v1.1 (92/93) European Chamipons
Sensible Soccer: International Edition (93/94)

Kolejny Sensible, kolejne poprawki, kolejne nieprzespane noce, kolejne złamane joysticki :) W tej wersji usprawniono AI oraz wprowadzono nowe jedenastki narodowe, dzięki czemu można było rozgrywać Mistrzostwa Świata 94 ! Nowością w serii był sędzia, który teraz przybiegał i pokazywał kartkę ;) Niby mała rzecz, a ile było z tego radości. Gra działała na: Amiga, PC, Megadrive, SNES, Gamegear.

Pamiętacie te screeny ?

Cover Sensible Soccer International Edition (93/94) Intro Sensible Soccer International Edition (93/94)

Photo from Sensible Soccer International Edition (93/94)
Sensible World of Soccer (94/95)
Cover Sensible World of Soccer (94/95)

Kolejna rewolucja ! Ta gra przebiła wszystko co do dej pory się ukazało w dziedzinie piłki kopanej ! Wszystkie (!!!) drużyny z całego świata, lepszy komputer, lepszy system sterowania, czadowa muzyka, nowa, poprawiona grafika, możliwość konfigurowania turniejów i ... kariera ! To było to o czym marzyli wszyscy fani piłki nożnej. Brak mi słów, super i basta. Przypominam, że ta gierka działała tylko na Amidze. :)

Match in Sensible World of Soccer (94/95) Start match in Sensible World of Soccer (94/95)
Sensible World of Soccer 95/96 - PC

Ta wersja ukazała się tylko na PeCetach. Teraz także właściciele blaszaków mogli zagrać w najlepszą piłkę nożną na świecie. Zmodernizowano troszkę grafikę i dodano komentarz. To była po prostu konwersja z Amigi. Tę wersję możecie teraz ściągnąć z Internetu za friko (ale bez komentarza).

Team prepare in Sensible World of Soccer 95/96 - PC Match inSensible World of Soccer 95/96 - PC
Sensible World of Soccer 95/96 ECE (Euro96 edition)
Intro in Sensible World of Soccer 95/96 ECE (Euro96 edition)

Nowa gierka i znów kilka zmian. Od teraz nasi zawodnicy mogą strzelać na kilka sposobów, są aktywniejsi, pojawiły się efektownie wyglądające strzały głową (głupio to zabrzmiało). Wprowadzono także kilka zmian do menu i kariery. Teraz młodzi zawodnicy mogą przychodzić na próbę do twego zespołu i się rozwijać (trial), ty natomiast możesz zostać selekcjonerem reprezentacji ! Wprowadzono także nowe animacje zawodników (po strzeleniu gola) i kibiców (meksykańska fala). Na PC do gierki dodano komentarz oraz bardzo zabawne intro. To był najlepszy SWoS jaki dotychczasz powstał. Gra działała na Amidze i PC.

Match in Sensible World of Soccer 95/96 ECE (Euro96 edition) Match in Sensible World of Soccer 95/96 ECE (Euro96 edition)
Sensible World of Soccer 96/97

To był po prostu update do wersji ECE. Aktualne składy na sezon 96/97 oraz poprawki kilku błędów w trybie kariery sprawiły iż był to najlepszy SWoS w historii ! Po prostu sam miód.

Box cover in Sensible World of Soccer 96/97 Book cover in Sensible World of Soccer 96/97
Sensible Soccer 98

To miał być kolejny hit. Sensibel w trybie 3D. Niestety jest to najlepszy przykład na pazerstwo dystrybutorów. Mimo iż gra była ukończona w 70% pojawiła się w sprzedaży. Posiadała nowy system grania, to już nie było to samo. To była niestety chała. :( Zupełnie nowy layout i drużyny tylko z MŚ 94 to stanowczo za mało. Dodatkowo nazwiska zawodników były nieprawdziwe :(((

Box cover in Sensible  Soccer 98
Sensible Soccer 98 European Club Edition

Tę wersję wydano jeszcze 1998 roku. Miała zatrzeć niesmak po sensiblu 98. Niestety to także nie było nic wielkiego, choć co prawda już zdecydowanie lepsze od poprzedniczki. Lepszy był system sterowania, AI komputera, dodano wiele drużyn, i turniejów. Niestety, nazwiska zawodników w dalszym ciągu były przekręcone (brak licencji) ni i nie było trybu kariery. Także opcja taktyk nie mogła się równać z tą ze starych, dobrych SWoSów. Można było zagrać raz, może dwa, ale ta gierka nie posiadała duszy, klimatu, nie wciągała tak jak SWoSy. Niestety...

Box cover Sensible Soccer 98 European Club Edition Match in Sensible Soccer 98 European Club Edition
Sensible World of Soccer 2001?

Być może w przyszłości jeszcze ujrzymy kontynuację tej wspaniałej gierki. Chciałoby się żeby podkręcona została troszkę grafika (ale tylko troszkę), dodać kilka dźwięków, animacji, przerywników, uaktualnić bazę danych zawodników itp. Chciałoby się... Ale wszystko wskazuje na to, iż nic z tego nie będzie :( Dziś, gdy w świecie komputerów patrzy się przede wszystkim na wspaniałą, fotorealistyczną grafikę, nikt nie uwierzy, że starym remakem można coś osiągnąć (a raczej zarobić). Cóż, wypada czekać, może stanie się cud? Mam taką nadzieję... Ta gra warta jest jednak naszej pamięci i dzięki nam (FanKlubowi) następne pokolenia być może znów będą poganiać za tą biało-czarną piłką kilkupikselowymi zawodnikami ;) - Czego sobie i Wam życzę!

Źródło: Centrum SWOS