SWOS 2020 - Nowa jakość Sensible Soccer


30 lat temu gracze Sensible World of Soccer marzyli o możliwości rywalizacji grając wspólnie mecze, te marzenia spełniają się w ostatnich latach.

Możliwość gry online jest dostępna już od wielu lat, przede wszystkim taką możliwość mieli fani wersji amigowej, gdzie na stronie SensibleSoccer.de rozgrywane były i są spotkania online, w formułach ligowych i turniejowych dla graczy z całego świata.

Jednakże, dopiero od niedawna możemy cieszyć się rozgrywkami online dla wersji PC. Niedawno 5 lutego 2023 roku, rozegrany został pierwszy turniej online na wersji PC.

Poniżej przedstawię kilka ciekawszych możliwości najnowszej wersji SWOS 2020, włącznie z danymi gdzie można pobrać grę. Zaczynajmy!

Po zainstalowaniu gry, ukazuje nam się launcher, który umożliwia odpowiednio skonfigurować swoją grę, dodając różne dodatki (DLC) w postaci różnego rodzaju grafik stadionów, głosów komentatorów czy też wyboru stylu gry i monitora.

Po włączeniu RUN SWOS 2020 ukazuje nam się takie dość znajome menu główne.

Main MENU

Po włączeniu RUN SWOS 2020 ukazuje nam się takie dość znajome menu główne. Najważniejsza jest rywalizacja z innymi graczami, więc tryb MULTIPLAYER rzuca się w oczy na początek. Aby zagrać z innym graczem, musimy zalogować się do tzw. lobby. Tutaj wykorzystujemy dane do logowania do serwisu SensibleSoccer.de, po zalogowaniu ukazuje nam się taki ekran:

Lobby 1

Mamy kilka opcji do wyboru, z powyższego obrazu np. mamy możliwość zagrania z Chrisem spotkanie, w tym celu należy wybrać ACCEPT przy imieniu gracza. Tutaj pojawia się już ekran konifiguracji rozgrywki i wyboru drużyny:

Lobby 2

Do wyboru mamy szereg opcji. Podstawową to wybór drużyny, wybiera się dokładnie tak samo jak znamy z podstawowej wersji gry, tak samo się wybiera taktykę, ustawia skład. Podczas wyboru składu jest nowość w postaci, zmiany koloru koszulek - przydaje się ta opcja gdy kolory są takie same lub podobne jak przeciwnika.

Lobby 3

Mamy do dyspozycji także prosty czat, a na prawo od czatu najważniejsze opcje rozgrywki czyli GAME STYLE, gdzie wybór jest pomiędzy wersją PC, Amiga i XBOX. Drugą istotną opcją to wybór bazy drużyn TEAM DB jako wybór klasyczny lub ze składami najnowszymi.

Dla tych co pamiętają rozgrywki z Sensible Manager, to twórcy ze społeczności SensibleSoccer.de, zintegrowali SWOS 2020 z serwerem na Discordzie, tutaj mamy możliwość w trakcie spotkania zobaczenie relacji na żywo z sytuacji na boisku #live_ticker, a po zakończeniu rozgrywki obejrzeć dokładne statystyki spotkania #live_score_board. Poniżej przedstawiam zrzuty z naszych spotkań z Chrisem.

#live_score_board #live_ticker

Jedną z ciekawszych nowości w SWOS 2020 jest opcja praktyki, szczególnie użyteczna dla osób które mają małe doświadczenia z grą lub bez irytacji swojej i przeciwnika, chcą potrenować ile dusza zapragnie. W tym celu w głównym menu jest opcje PRACTICE.

Praktyka

Tak jak widzimy na zrzucie, mamy możliwość podstawowych ustawień spotkania. Wybieramy stronę którą chcemy atakować ATTACK GOAL, poziom zaawansowania przeciwnika (takie gwiazdki słowne): CPU SKILL oraz czy chcemy aby przeciwnik posiadał linię obrony, pomocy lub ataku. Skrajnie, możemy grać tylko przeciwko bramkarzowi rywala.

Praktyka w akcji

W ustawieniach treningu mamy także wybór, co chcemy stale trenować. Klawisze funkcyjne F1-F12 oraz ALT dają możliwość natychmiastowego wykonania stałe fragmentu gry lub wykonanie jednego z dwóch rodzajów kopnięć. Przykładowo klawiszem ALT rzut wolny będzie tam gdzie w danej chwili jest piłka (na polu karnym przeciwka, będzie to rzut karny).

Klawiszologia treningu

Kolejną dodatkową rzeczą, której nie było wcześniej w grze, to rzuty karne z całą nową oprawą. Możemy wybrać sobie rozgrywki tylko jako karne i rywalizować tylko z tego poziomu. Zobaczymy listę nazwisk piłkarzy i kolejność z jaką będą występować. Przy samych zawodnikach mamy strzałki ukazujące gdzie zawodnik strzela, lub w przypadku bramkarza będzie się rzucał. (oczywiście w rozgrywkach online, nasz przeciwnik nie widzi gdzie się rzucimy/strzelimy przed wykonaniem akcji).

Rzuty karne

Prócz powyższych zmian, mamy większe możliwość użycia sterowania, wybór klawiszy funkcyjnych do sterowania nie powodują przypadkowych przerwań rozgrywki. Dlatego przy klasycznym dla gier PC układzie: W + S + A + D, to teraz przy takim sterowaniu klawisz S nie powoduje włączania się statystyk w trakcie spotkania.

DLC

Wróćmy na koniec do launchera, na powyższym obrazie mamy zaprezentowana listę różnych dodatków w różnych zakładkach. Tu przykładowe boisko z dodatkową oprawą graficzną. Tych dodatków mamy bardzo wiele do wyboru i dotyczą praktycznie każdego aspektu gry.

Nie zanudzając już bardziej, gdzie można grę tą grę dostać?

Gra jest dostępna na stronie https://sensiblesoccer.de/swos-2020 jako wersja WINDOWS. Tutaj warto odrazu się zarejestrować lub przypomnieć sobie hasło do konta, jeżeli już kiedyś rejestrowaliśmy się.
Oczywiście podczas instalacji SWOS 2020, otrzymamy zapytanie, o ścieżce do do podstawowej wersji gry, którą można pobrać np. z naszej strony Download

Aby znaleźć współgracza, polecam dołączenie do społeczności SWOS United na serwerze DISCORD.

Poniżej jeszcze mały kurs jak grać od Playaveli z SWOS United.