SWOS Scene: WWW.SENSIMAN.NET, Sensible Manager (SM) - manager SWOS on-line; 10 lig, gramy od 2000 roku!
Languages: pl

Marzenie o Open SWOSie

Marzenie o OpenSWOS... Co to takiego ?

Na początek OpenSWOS nie istnieje. OpenSWOS jest tylko koncepcją. Koncepcją ludzi którzy się zajmują rozwijaniem gry.
Podam tutaj ważne problemy jakie powinny być rozwiązane, jakie nurtują graczy i ludzi sceny o zarania dziejów.
Co potrzebujemy w Sensible ?

1. Hi-Res SWOS
czyli Sensible w wysokiej rozdzielczości.
640x400 to już przeżytek, coraz mniej ludzi z tego korzysta, coraz mniej komputerów jest na tym obsługiwanych. Epoka Windowsa 9X ochodzi do lamusa. Jednak My nie możemy się pogodzić z tym faktem. Aby grać w Sensible World of Soccer trzeba wrócić do rozdzielczości mniejszej, od tej co korzystamy obecnie. Nie znaczy to, że aby uruchomić grę musimy zmieniać rozdzielczość ekranu, to byłoby absurdem. Jednak miło by było aby SWOS poszedł też tą stronę i widzieć np. większe boisko, albo więcej plików na ekranie które się nie mieszą obecnie.
Przyzwyczaliście się do tego, że widzicie każdy pixel u naszych kopaczy? Też to mam ;) Jednak można się przyzywczaić i dodać funkcję Zoomu umożliwiającą powrót do poprzedniego zblizenia. Ogólne zastosowanie większej rozdzielczości stworzy możliwość na wykonywania jeszcze lepszych, ładniejszych grafiki, a co za tym idzie to powstanie SWOS 2000 (nie 2006, nie 2007, tylko sybmoblicznie jako nowa era 2000). Dzięki temu można równiez rozwinąć rozgrywki offline. Turnieje jakie powstaną z graczami którzy na żywo rywalizują ze sobą widząc prawie całe boisko, daje to szanse żeby zrezygnować z gry na ślepo i stosować dokładniejsze zagrania, albo strzelać na bramkę z dystansu. (Na palcach jednej ręki można policzyć opublikowane HILe gdzie ktoś trafił do siatki z za połowy np. Ja )

2. WinSWOS
Nie chodzi mi o SWOSa dla systemu Gates'a tylko o SWOSa w Okienku.
Żyjemy w takim informatycznym świecie że mamy multum platform i systemów do wyboru, od Mac'ów po Laptopy, od OSów (Operating System) textowych przez Windowsy aż po różne Unix'y. Co możesz zrobić jeżeli Twój ukochany SWOS nie chce się uruchomić na Windowsie XP (przypominam że jeszcze Windows 9X było nakładką na DOSa, teraz jest system), a zupełnie nie dajesz rady odpalić go pod Linuxem. Jak już odpalisz to chodzi wolniej na twoim kompie z procesorem 2 GHz niż jak miałeś jeszcze Pentium II, 10 lat wcześniej. Takie pytania zadają gracze z całego świata, rozwiązania są różne, ale nie ma tego universalnego. Nie ma developerów którzy by się tym zajeli.
Nie wiem czy ktoś z Was grał Transport Tycoon ? Developerzy tej gry wkładają swój czas i umiejętności polepszaniu gry, dodawaniu kolejnych dodatków. Ja grałem, ale dla mnie te dodatki w samej grze nie były tak rewolucyjne jak to że TT było w okienku !
Uruchomienie SWOSa w zwykłym oknie Windows, bez patrzenia na to że kolejny raz powraca DOS, a w XP większość graczy musi instalować emulatory DOSa aby odpalić SWOSa. Przetoczyło się tyle maniaców SWOS potarfiący programować a żaden nie odważył sie wykonać SWOSa w okienku.
Wykonanie takiego SWOSa było by tylko krokiem a przynajmniej ułatwieniem aby przenieść swoją grę na Linuxa, albo inny system.

3. NetSWOS
Od jakiegoś czasu są już rozgrywki sieciowe w SWOS. Jednakże mają jedną wielką wadę. Sensible jest emulowane z innych środowisk. Najpierw rynek podbiła Sega, a chwilę później emulacja Amigi i co za tym idzie rozgrywki online na pierwszym SWOSie na Amidze. Ludzie są szczęśliwi, powstają rozgryki światowe oraz regionalne. Ludzie przypominają sobie stare dobre czasy. Dla mnie brakuje jeszcze do pełni szczęścia NetSWOSu, ale tej w wersji PC, wersji której aby zagrać Jeden na jednego przez sieć nie trzeba uruchamiać Emulatora i wygrywać 'disk' tylko, uruchamiając SWOSa, mogę połączyć się z drugim graczem bezpośrednio z gry. Z pewnością NetSWOS nie powstanie dopóki nie będzie istniał WinSWOS, a ile będziemy czekać ?

4. SuperSWOS
poprawienie błędów gry,
Nasz SWOS mimo że traktujemy go jak idealny naprawdę taki nie jest, a to z powodu paru błędów uprzykrzyjące grę. Jednym z nich jest błąd ilości plików taktyki, powtórek meczy czy save'ów gry. Jeżeli jest za dużo wywala, Sensible Software myślało że gracze nie będą tyle zapisywać, a druga rzecz to ze tworząc grę dyski nie były nawet wielkości 1gb w domowych zaciszach. Trzebało oszczędzać miejsce. Jednakże jak dotąd nie znalazł się żaden bohater usprawniający ten błąd. Manakamentem w grze są również ograniczone opcje. Nie można zmienić klawiatury podczas włączonej gry bo to jest w pliku instalacyjny, to też można wytłumaczyć bo dawniej nikt nie myślał o tym aby taki gadżet dodać do programu. Jeden z powazniejszych developerów Sensible stworzył patch pod nazwą SWOS++, twórcą był Zlatko Karakas, jego strona swego czasu była gorączkowo odwiedzana przez fanów gry. Dlaczego? Właśnie dla tego patcha. Zlatko umożliwił grę na dwóch graczyna jednej klawiaturze, dwoma joyami lub mieszanie. Dlaczego twórcy Sensible nie stworzyli tego wcześniej ? Patch umożliwia tym samym zmianę klawiszy i tutaj jeden z postulatów zostaje wypełniony. Kolejnymi krokami Zlatko w stronę SuperSWOS to zapis całego meczu a nie tylko powtórki, dla mnie jest tutaj błąd, bo patch uniemożliwia tym samym zapis powtórek, a powinnien być wybór. Bardzo nie fajnym błędem w grze jest wtedy gdy się zacina. Powodowany jest najczęściej przez niesynchronizowaną ilość drużyn w lidze między SWOSem a plikiem TEAM ligi. SWOS na początku uruchomienia gry lub Kariery czy Turnieju. Powinien sprawdzać synchronizacje i wyświetlać co to za błąd. Mankamentem w SWOSie jest to że nie można tworzyć nowych lig, poprostu z przyczyn technicznych narazie się nie da, a nie jeden zęby sobie połamał próbując tego dzieła. Często my chcemy aby nasza rodzima liga miała więcej drużyn więcej lig, aby jak najbardziej ueralnić rozgrywki, z czasem by doszło ze orginalna ilość drużyn/lig/piłkarzy zwiększyła by się do max.
Każda federacja po 4 ligi ? Marzenie ! Jednak możliwe. Boli też że nie ma usprawnionego systemu rozgrywek Ligi Mistrzów, PUEFA, które są ograniczone do ilości drużyn. Liga Mistrzów ma tylko 16 drużyn, a mogło by być dużo więcej. Mogła by być 1 a nawet 2 rundy przed fazą grupową. To samo się tyczy pozostałych rozgrywek. Licząc również rozgrywki międzynarodowe. Potrzebny jest usprawniony system transferów oraz działanie kontuzji i kartek w drużynach komputera, a co za tym idzie poprawienie inteligecji komputera który sam a nie losowo kupowałby kopacza z innej ligi, drużyny. To by zwiększyło jeszcze bardziej chęć do gry.

MATA (Sensi Deathmatch)
Hehe, czy rozgrywki w SWOSa na śmierć i życie przyciagnęły by rzesze tłumów ? Nie wiem, ale pomysł na swój sposób jest ciekawy, ale raczej do zrobienia jako Klon SWOSa nie dodatek Deathmatchowy SWOSa. AmigaSWOS as PC
Dokladniej brakuje SWOSie na PC pewnych istotnych rzeczy jak ustawienie grawitacji czy parametrów sprężystości boiska. Jeżeli ktoś kiedykolwiek grał w SWOSa na Amidze to wie że tam szybkość rozgrywania meczu była inna, piłka inaczej się odbijała od murawy, kopacze inaczej się zachowywali, ale w tej kwestii dużo nie powiem, zostawiam to Wam.

Podsumowanie:
Większość z tych rzeczy czeka na wykonanie, ale czeka również na ruch ze strony twórców Sensible Software którzy udostępnili by kody źródłowe Sensible. Dla porównania firma Microprose twórca Tycoonów udostępnił graczą kody tym sposobem powstał Open Transport Tycoon Delux, a developerzy udosępniają nowego TTD graczą. Napewno z OpenSWOSem było by to samo i największe strony Sceny SWOSa pracowały by nad nowym SWOSem, a może lepiej pod jedną egidą działały by na rzecz rozwoju Sensible na świecie. Tworzenie dodatków z udostępnionych źródeł nie jest już taką sztuką jak stworzenie dodatku pracując na dekompilatorze Assamblera albo edytorze Szestnastkowym, tłumacząc grę na różne języki świata. Przez ostatnie 10 lat powstało mało dodatków do SWOSa, nie licząc updatów składów i edytorów parametrów, powstał jak wiem przyśpieszacz meczy i dodatek SWOS++. Były również poprawki graficzne, dodatki dźwiękowe np. Polski komentarz i tłumaczenia. Co więcej ? Nadal nikt nie wytłumaczył zjawiska: dlaczego 15=7 i czy 15 napewno równa się 7 ? Dlaczego jest tak mało developerów SWOSa, a tak dużo graczy ?
Dlaczego Polska Scena największa na świecie, nie robi nic aby był prawdziwy Polski SWOS, z polskimi dodatkami z serii OpenSWOS ?
Na te i inne pytania już musicie odpowiedzieć sami.
Inspiracja artykułem Eduardo Sousa z 1999 roku, "Dream of OpenSWOS".

Autor: Tomplus, Data: 23.08.2006